Gyaneshwarpuri.cz Mystickajoga.cz Hermitphoto.cz . Subdomény: Arnošt Hloušek Speleologie Gangotri Střílky Ponorný hrádek Soví komín Křtiny Malý lesík Lesslova hora Trampů Děravka U studánek Adlerova U tří kotlů Závrt u Habrůveckých smrků Pekárna Křížova Kostelík Švédův stůl Slezákova Záhrobní Kůlnička Liščí díra
Jeskyně Kostelík logo
Translation:anglická vlajka
Jeskyně Kostelík ve Křtinském údolí
Svaté Srdce Moravského krasu

Pokud jste navštívili tuto jeskyni, můžete mi napsat jak na vás působí. Vaše komentáře zveřejním.
Návštěvní kniha Email Kdo jsem

Je to jeskyně vyjímečné svatosti, posvěcená modlitbami světců. O některých z nich dokonce víme ze starých spisů: "SUPRA INGRESSUM HUJUS SPELAEI ALIUD FORAMEN CERNITUR, NOVAM CRYPTAM REPRAESENTANS. HANC OLIM EREMICOLA UT TUGURIUM INACCESSUM INHABITAVIT, VERE MONACHUS, UT SOLUS ESSET, FUNE AFFABRE SIBI SOLI VIAM DE- ET ASCENDENDO STRAVIT, HOMUNIS SOLITUDINEM, BEATITUDINEM AESTIMANS."

V jeskyni Kostelíku určitě žili poustevníci. Kostelík je typická poustevnická jeskyně.
Archeolog Martin Golec z Býčí skály napsal, že s vyjímkou bezdomovce a almužníka Vincence Doležala nežil na Kostelíku ve Křtinském údolí jiný poustevník, ZDE to proto že o něm neexistují písemné zmínky. S tímto názorem však rozhodně nelze souhlasit. Podle mne je Kostelík morfologicky predisponován být významnou poustevnickou jeskyní. O těchto hypotetických poustevnících však samozřejmě neexistují žádné písemné informace neboť dříve těmto lidem samoty nevěnovali v literatuře téměř žádnou pozornost. Já se domnívám že Kostelík je svaté srdce celého Moravského krasu, nejen Vallis baptismi, Údolí křtu čili Křtinského údolí. Kde jinde by měli žít poustevníci, když ne na Kostelíku v blízkosti Býčí skály a mariánských Křtin? Tato jeskyně opravdu připomíná prostorný kostel a je v blízkosti Vývěru Křtinského potoka, tedy zdroje kdysi pitné vody což ji predisponuje k osídlení poustevníky nejen ve středověku, ale i v pravěku. Mýtus blízké Býčí skály by se neměl určitě podcenit.
Svámí Gyaneshwarpuri
29. listopadu 2023


Co čert nechce - kříž na Kostelíku.
K poctě všem křesťanským poustevníkům,
kteří meditovali v této svaté jeskyni.
Kříž vstyčil Marek Poustevník.
Ti zlí ho však vyvrátili a z jeskyně vyhodili

Nové HermitPhoto:

Kostelík- teráska na níž žil onen světec.

Kostelík- kříž Marek Poustevník - Šenkyřík.

Kauza kříž pro Kostelík

Památníček pro Kostelík
Kostelík památníček
ZVĚTŠIT

Byčí skála na HermitPhoto

HermitPhoto The Holy PhotoprojectZPĚT

2007.

Kostelík - vyhozený kříž